Lapinlahden seurakunnan ehdokaslistat on vahvistettu – tässä molempien listojen ehdokkaat

Seurakuntavaalien ehdokaslistat on vahvistettu Lapinlahden seurakunnan osalta.

Vaaleissa valitaan päättäjät paikallisseurakuntien seurakuntaneuvostoihin (Lapinlahdella 12 jäsentä) sekä seurakuntayhtymissä yhteiseen kirkkovaltuustoon (Lapinlahdelta 7 edustajaa).

Ylä-Savon seurakuntayhtymässä vaaleissa annetaan kaksi ääntä; toinen ehdokkaalle seurakuntaneuvostoon ja toinen ehdokkaalle seurakuntien yhteiseen kirkkovaltuustoon.

Ehdokasasettelu päättyi 15.9. Lapinlahden seurakunnan vaalilautakunnan kokous oli eilen.

Seurakuntavaalien varsinainen vaalipäivä on 20.11.

Ennakkoäänestysaika on 8.–12.11.

Varpaisjärven seurakunnan ainoan valitsijayhdistyksen ehdokaslistat on vahvistettu – tässä kaikki ehdokkaat

Lapinlahden seurakunta

Ehdokkaat seurakuntaneuvostoon

Arjen keskellä -ehdokaslista

Kolehmainen Anne Helena, eläkeläinen

Kyyrö-Harju Pia Kristiina, FM, lentoemäntä

Lahtinen Tuomo Johannes, opettaja

Martikainen Ossi Paavo Pellervo, yhteyspäällikkö

Reponen Urpo Kaleva, eläkeläinen, talousjohtaja

Rissanen Sirpa Elina, eläkeläinen

Sonninen Jorma Antero, lähihoitaja

Tuhkanen Helmimarja Katriina, järjestötyöntekijä

Sekalainen seurakunta -ehdokaslista

Bergqvist Maritta Ailimaria, viittomakielenohjaaja, eläkeläinen

Haverinen Raimo Pekka, rakennustarkastaja

Jokiniemi Tanja Susanna, lähiesimies, etsivä nuorisotyöntekijä

Kasurinen Päivi Maritta, teologian opiskelija

Kettunen Minna Johanna, kirjailija, yrittäjä

Kolari Ulla Ritva Annikki, puutarhuri, opiskelija

Määttä Jouni Kalervo, freelance toimittaja, eläkeläinen

Niiranen Anne Kaarina, tuotevalmistaja, meijeriteknikko

Rannio Anna Helena, eläkeläinen

Rutonen Tuija Marjatta, keittäjä, leipuri

Tikkanen Leena Annikki, kokki

Viitaniemi Katri Maria, FM, toimittaja

Lapinlahden seurakunta

Ehdokkaat Ylä-Savon seurakuntayhtymän yhteiseen kirkkovaltuustoon

Arjen keskellä -ehdokaslista

Kolehmainen Anne Helena, eläkeläinen

Kyyrö-Harju Pia Kristiina, FM, lentoemäntä

Lahtinen Tuomo Johannes, opettaja

Martikainen Ossi Paavo Pellervo, yhteyspäällikkö

Reponen Urpo Kaleva, eläkeläinen, talousjohtaja

Sonninen Jorma Antero, lähihoitaja

Tuhkanen Helmimarja Katriina, järjestötyöntekijä

Valta-Lisitsin Soile Anneli, eläkeläinen, emäntä

Sekalainen seurakunta -ehdokaslista

Haverinen Raimo Pekka, rakennustarkastaja

Jokiniemi Tanja Susanna, lähiesimies, etsivänuorisotyöntekijä

Kettunen Minna Johanna, kirjailija, yrittäjä

Kolari Ulla Ritva Annikki, puutarhuri, opiskelija

Leskinen Miika Kaleva, kuljettaja

Rutonen Tuija Marjatta, keittäjä, leipuri

Taimela Sami Visa Mikael, kengittäjä

Tikkanen Leena Annikki, kokki

Viitaniemi Katri Maria, FM, toimittaja